Dwór nad bobrem znajduje się w centrum Doliny Pałaców i Ogrodów:
- 1.
Pałac Wojanów
Znajduje się zaledwie kilka kilometrów od nas!
- 2.
Ruiny wyżynnego zamku zwanego od średniowiecza imieniem Bolka (1375 das Bolzenschloß, później Bolkoschloß, Bolzenstein), znajdują się około 15 km od Jeleniej Góry, w północnej części Rudaw Janowickich, na skalistym, granitowym występie, ok. 561 m n.p.m. (za stroną http://www.dolinapalacow.pl/Zamek-BolczA%B3w-w-Janowicach-Wiel.html)
- 3.
Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. (za stroną http://kolorowejeziorka.pl/)
- 4.
Schronisko Szwajcarka 520 m n.p.m w Górach Sokolich znajduje się w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Góry Sokole wpisane w pasmo Rudaw Janowickich, pokryte lasami świerkowymi, bukowymi i mieszanymi w różnych porach roku dają przepiękną grę kolorów, natomiast zimą.., cisza i spokój daje możliwość "naładowania akumulatorów". Do schroniska można dojść idąc szlakiem żółtym od strony Karpnik, jak również szlakiem od Przełęczy Karpnickiej (475 m n.p.m.) zostawiając samochód na parkingu. Chcąc dojechać na parking schroniska trzeba rozważyć czy pojazd jest w stanie pokonać trudny podjazd pod górę drogą szutrową (prosimy o szanowanie drogi, tzn. powolną jazdę) (za stroną http://www.schronisko-szwajcarka.pl/)
- 5.
Powstanie zamku w Karpnikach wiązane jest z fundacją księcia Bolesława IV lub Henryka Brodatego. W latach 1426-1427 zamek został zniszczony przez husytów. Jeszcze w XV wieku wzniesiono nowy obiekt warowny. W 1822 r., nabył go ówczesny gubernator Nadrenii książę Wilhelm Pruski, młodszy brat króla Fryderyka Wilhelma III, który urządził tu swoją letnią rezydencję. Następna przebudowa pałacu przeprowadzona została w pierwszej połowie XIX w. Prace budowlane zakończone zostały w 1846 roku. Pałac otrzymał wówczas neogotycki wystrój architektoniczny i romantyczno-obronny charakter. Powstał wokół pałacu park przypisywany ogrodnikowi Walterowi z Bukowca, który pod kierunkiem hrabiny Reden oraz księżnej Marianny przekształcił założenie w Karpnikach w park krajobrazowy. Plany danych budowli ogrodowych można z dużym prawdopodobieństwem przypisać Fryderykowi Schinklowi. Pałac w Karpnikach był często odwiedzany przez cesarza Wilhelma, zwłaszcza w jego młodzieńczych latach. Bywał tu także kilkakrotnie car rosyjski Mikołaj I. (za stroną http://www.dolinapalacow.pl/Paz%82ac-w-Karpnikach.html)
- 6.
Sokolik Duży (stoi na wysokości 620m) z platformą widokową wznoszącą się na wysokość około 30 m i Sokolik Mały (stoi na wysokości 610-615m). Żeliwnymi schodkami możemy dostać się na szczyt tej wspaniałej skały i odkryć magiczny widok. (za stroną http://rudawyjanowickie.pl/pl/ciekawe-skaly/422-sokolik-punkt-widokowy.html)